czwartek, 4 września 2014

Tablety pomagają zarządzać procesem edukacji w szkole

Drogi dyrektorze szkoły - nie chodzi o to, żeby teraz kupić masę sprzętu do szkoły. Tak nie staje się ona w żaden sposób bardziej cyfrowa, a już na pewno przez fakt samego nasycenia sprzętem, nie będzie uczniów lepiej uczyć. Same narzędzia bowiem nie uczą. Narzędzia przynoszą korzyści w rękach mądrych nauczycieli i świadomych edukacyjnego potencjału urządzeń mobilnych. Na technologie edukacyjne w szkole trzeba mieć pomysł.Potencjał tabletów i smartfonów jest raczej jeszcze niedoceniany przez nauczycieli i dyrektorów polskich szkół. Ale jeśli myślimy perspektywicznie, analizując trendy w globalnej edukacji i wiemy, co potrafią mobilne urządzenia, możemy je doskonale wykorzystać w zarządzaniu procesem edukacji w każdej szkole. O tym, że te urządzenia mogą świetnie wkomponować się w edukację szkolną, przekonywał podczas konferencji „INSPIRACJE 2014 – Jak uczynić polską szkołę jeszcze lepszą“ Dariusz Stachecki, wicedyrektor Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu i członek grupy Superbelfrzy RP.

Warto jednak pamiętać, że skok jakościowy w edukacji mobilnej nie dokonuje się z dnia na dzień. Nawet w bardzo zaawansowanej technologicznie (jak na polskie warunki) szkole z Nowego Tomyśla, inwestycje w technologie edukacyjne postępowały sukcesywnie przez wiele lat, tak, aby nowe rozwiązania mogły być dobrze sprawdzone w praktyce szkolnej. W ten sposób nauczyciele sami chcą uczyć korzystając z iPadów i smartfonów. Widzą bowiem wyraźnie korzyści z tej edukacji.

Podczas INSPIRACJI 2014 Stachecki opowiadał, jak za pomocą iPada można zarządzać procesem kształcenia (każdy nauczyciel ma do dyspozycji takie urządzenie) i kierować szkołą, ale także o tym, jak wykorzystanie tabletów zwiększa kompetencje komunikacyjne i współpracę wśród uczniów oraz motywację do uczenia się:


Organizatorami konferencji INSPIRACJE 2014 (Warszawa 3-4 lipca 2014) były: Edunews.pl, Think Global sp. z o.o., Fundacja Think! oraz grupa Superbelfrzy RP jako partner merytoryczny. Partnerzy wydarzenia: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz firmy RCS, VULCAN, Young Digital Planet, Learnetic. Patronat nad wydarzeniem objęły Gazeta Wyborcza, radio TOK FM i Głos Nauczycielski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz